Güvenli Ev | Akıllı Ev

Güvenli ve Konforlu Ev Otomasyonu Projesi Hakkında

İnternet Güvenliği

Güvenli ev otomasyonunun olmazsa olmazı İnternet bağlantısıdır bu yüzden internetin sürekliliği önem arz etmektedir. Sıradan akıllı ev sistemi üreten firmalar bu konu üzerinde yeterince durmazken geliştirilecek sistemde internetin sürekliliği sağlanacak ve kullanıcıya bu konuda kolaylık sağlanacaktır. İnternetin olmaması durumunda merkezi modülde bulunacak olan sim kart ile sistemin internetinin kesilmesinin önüne geçilecektir. Böylece dışarıdan interneti keserek eve karşı gelebilecek tehditlere karşı önlem alınmış olacaktır. Elektrik enerjisinin kesilmesinden kaynaklı modemin internet sağlamaması durumlarında internet sürekliliğini sağlayabilmek adına merkezi modülde bulunan UPS güç çıkışı ile modem beslenecektir.

Veritabanı ( Tüm sistemlerden farklı. Evinizin karakutusu olacak)

Akkıllı ev sistemi

Güvenli ev otomasyonunda üzerinde durulması gereken bir diğer önemli konu ise hareket, yangın, gaz ve su baskını sensörlerinden gelen bilginin depolanmasıdır. Bu veri depolama işlemi hem bulut ortamında hem de fiziksel ortamda yapılacaktır. Sensörlerden bilgi geldiği anda örneğin hareket dedektörleri hareketin başlangıç saatinden bitene kadar sürekli olarak gerçek zaman saatiyle yazdırılacak böylece kullanıcı evin içerisindeki hareketin süresini, hareket sensörü bulunan odadan kişinin kaç defa geçtiği bilgisi veri tabanına ve hafıza kartına kaydedilecektir. Dışarıdan gelen tehditin interneti kesme veya sistemi hackleme durumunda bu bilgilerin kanıt olarak saklanabilmesi için kara kutu diye adlandırılan merkezi modülün içindeki hafıza kartına yazılacak ve ev sahibinin bu bilgilere erişimi sağlanacaktır.

Hareket Algılayıcı Sensörler

Akkıllı ev sistemi

Güvenli ev otomasyonunda hırsızlık olaylarına karşı kapı ve pencerelerde bulunan manyetik kapı kontakları, hareket sensörleri ve cam kırılma dedektörleri sayesinde merkezi sisteme bilgi verecektir. Kapı veya pencerelerden alınan hareket sinyallerine karşı kullanıcıya uygulama üzerinden bildirim göndererek veri tabanına kaydedecek, kamera fotoğraf çekecek ve alarm sistemi devreye girecektir. Bu şekilde kullanıcı durumdan haberdar olup kamera bağlantısını canlı takip edebilecektir. Kullanıcı hırsızlık olayı var ise gerekli birimlere ihbar edebilecek, akıllı cihazı ile sisteme bağlı olan cihazları veya aydınlatmaları açarak hırsızı caydırma yöntemini kullanacaktır.

Gaz Algılayıcı Sensörler

Akkıllı ev sistemi

Evde tehlikeli durumlardan biride gaz kaçağıdır. Ülkemizde evlerde olan en çok can kayıplarından biriside gaz zehirlenmesidir. Özellikle uyku esnasında bu durumda çok tehlikeli boyutlarda sonuçlara varılmaktadır. Sistemde bulunan gaz sensörleri ile sisteme bilgi sinyali gönderip anında bildirim ve müdahale yapılabilecektir. Bu durumda kullanıcıya anında “Gaz Algılandı” bildirimi göndererek veri tabanına kaydedecek ve gaz vanasını ana girişten kesecektir. O esnada çalışan cihazlar var ise bu cihazlardan çıkabilecek arklardan dolayı olası patlamanın olmaması için elektrik şebekesi devre dışı bırakılarak, oluşturulacak senaryolarla ortamın havalandırılması sağlanacaktır.

Su Baskını Sensörler

Akkıllı ev sistemi

Güvenli ev otomasyonu sisteminde bulunan su baskını dedektörleri, evde oluşabilecek boru patlaması, gevşek musluk, conta yırtılması veya çamaşır, bulaşık makinelerin su akıtması gibi durumlarda daha fazla zarar vermemek için anında su vanasını kapatıp kullanıcıya “Su Baskını Algılandı” bildirimi gönderecek veri tabanına kaydedecektir. Bu sayede fazla su kaybı olmayacak ve evin malzemelerine sudan dolayı zarar vermeyecektir.

Yangın Algılayıcı Sensörler

Akkıllı ev sistemi

Evde oluşabilecek yangın durumlarında sisteme bağlı olan yangın dedektörleri ile yangın algılanarak veri tabanına yazılacak ve merkezi sisteme bu yangın bilgisi ulaşarak, merkezi sistem çıkışına bağlı olan sistemle anında müdahale ederek can ve mal kayıpların önüne geçmiş olunacak. Ufacık bir ateşin büyük bir evi bütünüyle yakması kesinlikle kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumda sistem yangın durumunda su fıskiyeleri devreye alınıp anında söndürme işlemi yaparak minumum hasarla bu durumu engellenmesi sağlanacaktır.